Psychoanaliza wobec współczesności

 

 

Jakie jest miejsce psychoanalizy dzisiaj? Dzisiaj, gdy pogoń za rozkoszą stała się powszechnie obowiązującą ideą, kiedy kultura normy i ewaluacji podporządkowuje sobie nasze najbardziej intymne uczucia. Czy i jak słowa dotykają jeszcze realności ludzkiej egzystencji? Co jest właściwe dla ludzkiej kondycji i jak w obliczu tego działać, by uczynić ten świat bardziej ludzkim?


    17 stycznia 2009 roku wokół tych kwestii zawiąże się forum pt. „Lekcje Lacana: klinika, społeczeństwo, filozofia”. Z tej okazji po raz pierwszy w naszym kraju gościł będzie Jacques-Alain Miller – założyciel Światowego Stowarzyszenia Psychoanalizy, dyrektor Departamentu Psychoanalizy na Uniwersytecie VIII w Paryżu, uczeń Jacques’a Lacana i wydawca jego dzieł. Wraz z nim przedstawiciele kultury i nauki polskiej oraz psychoanalitycy orientacji lacanowskiej spotkają się, by stworzyć przestrzeń dla wymiany myśli wokół problemów, które szczególnie wydają się dotykać współczesny podmiot.

    Debata ta toczyć będzie się na trzech polach tematycznych: klinicznym, społecznym i filozoficznym. Wśród zaproszonych gości głos zabiorą: prof. Bogdan de Barbaro, dr hab. Agata Bielik- Robson, prof. Riccardo Carrabino, prof. Paweł Dybel, Mateusz Falkowski, dr Michał Herer, dr Andrzej Leder, prof. Irena Namysłowska, ks. Jacek Prusak sj oraz dr hab. Szymon Wróbel.

    Forum jest przygotowywane przez dwa oficjalnie działające w Polsce stowarzyszenia psychoanalityczne o orientacji lacanowskiej (Koło Warszawskie i Koło Krakowskie Szkoły Europejskiej Psychoanalizy), afiliowane przy Nouvelle Ecole Lacanienne, która patronuje całemu wydarzeniu.

    Więcej bieżących informacji o zbliżającym się Forum znaleźć można na stronach: www.psychoanaliza.com.pl  oraz www.jlacan.org . Forum jest wspierane przez Instytut Francuski.

 

 

  

 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE:
28.11.2020